Steam Aile Görünümü

Steam platformu çocukların güvenli oyun oynayabileceği ve derecelendirilmiş bir dizi içerik barındırıyor olmasına rağmen, platformda çocukların sağlıklı gelişimi için uygun olmayan herhangi bir derecelendirme sistemi tarafından derecelendirmemiş cinsel temalar, şiddet içeren çok sayıda oyun ve oyunlara bağlı içerikler mevcuttur. Fakat Steam platformunun Aile Görünümü (Family View), bu sistemi çocuklar için güvenli hale getirmeye yardımcı olmaktadır. Aile Görünümü, ebeveynlerin ve ailelerin Steam’in hangi bileşenlerine erişilebileceği konusunda kendi kurallarını belirlemelerine yönelik bir özelliktir. Bir hesap içeriğinin ve özelliklerinin veya bunların bir alt kümesine erişiminin sınırlandırılabilmesi için Aile Görünümü kullanabilmektedir. Aile Görünümü ile Steam Mağazası, Kitaplık, Topluluk, Arkadaşlar içeriği ve diğer özelliklere erişim, gizli bir PIN girilmesiyle kısıtlanabilmektedir.

Hangi belirli içeriği kısıtlayabilirim?

• Uygunsuz içerik                                            

• Silahlar ve şiddet

                                    • Çevrimiçi oyunlar

 

Öncelikle ebeveynin çocukla birlikte bir Steam hesabı oluşturması önerilmektedir. Deneyimden hariç tutmak istenilen Steam özellikleri varsa, Aile Görünümü kullanılarak erişimi kısıtlanabilmektedir. Aile Görünümü aktifleşmek için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir;

 

Adım 1: Çocuğunuz ile birlikte Steam hesabına giriş yapın.
Adım 2: Açılır menüden Ayar'ı seçin.

 

 

Adım 3: Aşağıdaki yeni pencere göründüğünde Aile seçeneğine tıklayın.

Adım 4: Aile Görünümünü Yönet seçeneğine tıklayın.

 

 

Adım 5: Çocuklar tarafından erişilmesini istediğiniz uygun seçeneği seçin ve devam etmek için İleri butonuna tıklayın.

 

 

Eğer “Kütüphane İçeriği” sadece seçtiğim oyunlar ise kullanıcının karşına aşağıdaki şekilde görüldüğü üzere daha önce ebeveyn tarafından seçilmiş olan oyunların hangisinin görünür olacağı belirlenmelidir.

Aşağıdaki görselde ifade edildiği üzere, Steam’de hangi oyunların ve içeriğin kısıtlanmasını istediğinizi seçebilirsiniz. Ancak her yeni oyun satın aldığınızda onu güvenli listeye eklemeniz gerektiğini unutmayın.

 

 

Adım 6: Şifrenin unutulması ihtimali göz önünde bulundurularak şifrenin kurtulabilmesi için kurtarma e-posta adresini yazın ve işiniz bittiğinde İleri'yi seçin.

 

 

Adım 7: 4 haneli PIN kullanarak bir PIN ayarlayın ve İleri'yi seçin.

 

 

Aşağıdaki görselde Aile Profiline geçildiğinde ve Aile Profilinden çıkıldığında hesabın nasıl görüneceği Steam sistemi tarafından bilgilendirilme amacı ile kullanıcıya sunulmaktadır.

 

 

Aşağıdaki görselde Aile Görünümü ile kısıtlanmış bir hesabın görünümü sunulmuştur. Dikkat edilirse Aile Profilinde çocuğun artık “Mağaza”, “Topluluk” gibi sekmelere erişiminin kısıtlamış olduğu gösterilmiştir.