DİJİTAL OYUNLARDA İSTİHDAM

Tarih: 20 Ocak 2022
Yazar: Ahmet Selman Soyak
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 1004

Dijital oyun sektörü son yıllarda dünyanın birçok yerinde olduğu gibi Türkiye’de de ciddi bir büyüme sağlayarak ülkemizin önemli ihracat sektörlerinden biri haline geldi. Bu bağlamda dijital oyun sektöründeki çeşitli disiplinlerde istihdamda ciddi oranda artış bekleniyor. Dijital oyun geliştirme süreçlerinin temelinde yer alan yazılımcı ve grafik tasarımcı gibi mesleklerin yanı sıra sektörde kullanıcı deneyimi ve ara yüzü, büyük veri, bulut teknolojileri gibi birçok alanda personel istihdamında artış bekleniyor.

Oyun şirketleri personel sayısını artırmaya ve personellerini uzmanlaştırmaya devam ederken, üniversitelerde de bu alana yönelik eğitimlerin sayısında artış göze çarpıyor. Son zamanlarda birçok üniversitede açılan Oyun Tasarımı bölümleri dikkat çekerken, diğer branşlarda da oyun üretimine yönelik eğitimlerin müfredata girmesi göze çarpıyor.

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Mayadem CEO’su Uğur Tılıkoğlu, “Oyun sektörüne giderek artan bir ilgi söz konusu ve bu alanda oluşan talebi karşılayabilmek adına oyun şirketleri olarak bizlerin yeterli sayıda ve yüksek kalifiye personel ihtiyacımız gün geçtikçe artıyor. Bu anlamda alanında yetkin kişilere sektörde bugün ihtiyaç olduğu gibi, gelecekte de bu ihtiyacın katlanarak artacağını söylemek yanlış olmaz. İnsan kaynağı ihtiyacın katlanması ile birlikte, şirketler arasında kalifiye personele ulaşmak için büyük bir mücadele var. Her ne kadar sektöre yayılmamış olsa da, zaman zaman etik dışı insan kaynakları faaliyetlerine de üzülerek şahit oluyoruz. Burada özellikle sektördeki genç arkadaşların iş tekliflerini değerlendirirken dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, teklif aldıkları oyun şirketlerinin etik değerlere saygılı olduklarına emin olmalarıdır” diye konuştu.

Paylaş