android ios

ROBLOX OYUN PLATFORMU İNCELEMESİ

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN | 20 October 2020, Tuesday 11:50 | 26,807 görüntüleme

Lily’s Garden
Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• David Baszucki, Erik Casse • Roblox Corporation • Roblox Corporation


Lily’s Garden Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 01.09.2006
Türü/Türleri Bulmaca Oyunları
Konusu/Amacı Oyuncuların karakterlerini ve oyun alanlarını tasarlamasına imkân veren çok oyunculu ve çok oyunlu oyun platformudur.
PEGI derecesi 7+


Roblox Oyun Platformları

Microsoft Windows Xbox One Android macOS Fire OS iOS


Oyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerRoblox Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Roblox’u mobil uygulama olarak indirmek ve uygulama üzerinden oynamakta mümkün olmaktadır. Oyunda genel olarak bir amaç bulunmamakla beraber oyunların içerisine girdikçe farklı farklı amaçlar karşımıza çıkmaktadır. Roblox genel anlamda çeşitli oyunları bünyesinde bulunduran bir oyun platformu olarak değerlendirilmektedir. Platforma girişte kullanıcı adı ve şifre oluşturulmaktadır. Bu şifre ve kullanıcı adı sayesinde oyun sanal sunuculara (server) kendini otomatik kaydetmektedir. Bu sayede farklı bilgisayarlardan ya da akıllı cihazlardan açıldığında kalındığı yerden devam edilmesine olanak tanınmaktadır. Örneğin bir oyun içeriğinde polis olup diğer oyuncuları yakalamaya çalışılırken, diğer bir oyunda ise oyundaki diğer oyunculardan önce anahtar bulup çeşitli odaları açmak ve piggy adı verilen yaratığa yakalanmamak amaçtır.

Oyunlar 3 boyutludur. Oyunda birbirinden farklı türde ve kategoride oyun bulunmaktadır. Oyunlara girildiğinde ise gerçek kişiler ile oyun oynanacağı gibi botlarla yani yapay oyuncular ile de oyun oynanabilmektedir. Platform içerisinde hazır halde bulunan oyunlar vardır fakat oyuncu isterse kendi oyununu inşa edebilmektedir. Oyun içerisinde sohbet sistemi vardır bu sohbet sistemi sadece sohbet için kullanılacağı gibi çeşitli malzemeleri takas içinde kullanılabilmektedir. Oyun içerisinde arkadaş eklenebilmektedir. Bu arkadaşlar ile oyun içerisinde aynı zamanda oyun oynayabilmek mümkündür. Bu oyuncular çeşitli ülkelerden oyuncuları da kapsamaktadır. Oyun içerisinde müzik vardır ve bu müzik farklı oyunlarda farklı türde çalmaktadır. Müzik istenildiği takdirde yavaşlatılabilmekte ya da kapatılabilmektedir.

Oyunda bir diğer unsur ise; oyuncuya verilen ana karakter oyunda ilerlendikçe değiştirilebilmekte ve yeni tasarımlar ile karakter üzerinde değişiklikler yapılabilmektedir.

RobloxOyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Roblox, çevrimiçi oyun platformudur. Oyun platformunu inceleyecek olursak, sunulan oyun yapma araçlarıyla amatör oyun yapımcıları kendi basit oyunlarını yapabilmekte ve platform üzerinden bunları tüm oyuncularla paylaşabilmektedir. Roblox, birçok kullanıcı tarafından ilgi çekici olabilmektedir. Bunun sebebi, platformun hem çeşitli oyunları oynama imkânı sunması hem de oyun oluşturabilme imkânı sunmasıdır. Platforma kayıt olunduktan sonra sınırsız erişime sahip olunabilmektedir. Farklı kategorilerde oyunlara sahip olan platformda evcil hayvan oyunlarının yanı sıra spor ve dövüş oyunları da yer almaktadır.

Roblox platformunda, oyunların birbirinden farklılık göstermemesi sebebiyle oyunların ebeveynler tarafından önceden incelenmesi gerekmektedir. Her ne kadar şiddet içerikli oyunlar sınırlı olsa da çocukların yaş ve kişilik özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır. Oyun platformunda ebeveyn denetimi için ek tedbirler de yer almaktadır. Roblox platformunda ebeveynler, PIN oluşturma yolu ile aile koruması özelliğini kullanarak, oyunlar içinde neler yapıldığı gibi detayları kayıt olunan e-posta adresine iletilmesini sağlayabilmektedir. Bu tedbir ile küçük yaştaki çocuklar olumsuz içeriklere karşı korunabilmektedir. Ayrıca, platformda yer alan oyunlarda oyun içi satın alma ve sohbet özellikleri de yer almaktadır.

Roblox Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 7 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Pegi 7 derecelendirmesi tamamıyla doğrudur ve uygulanmalıdır manasına gelmemektedir. Her ebeveynin kendi çocuğu hakkında, çocuklarının kişilik özelliklerini de gözeterek bir karar vermesi en uygun olan yöntemdir.

Oyunun platformundaki oyunların oynanışları ve oyuncuların bu platform üzerinde kendi oyunlarını oluşturabilme imkânlarının olması itibariyle, çocukları yaratıcı düşünmeye teşvik etme, işbirliği yapabilmelerine yardımcı olma gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Bunların yanı sıra oyunlarda diğer oyuncular tarafından oluşturulan olumsuz içerik barındırabilecek olan oyunlara karşı dikkatli olunması gerekmektedir. Platform içerisinde yer alan bazı oyunlar şiddet ve korku ögeleri içermekte ve küçük yaştaki çocukların psikolojilerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Dikkat edilmesi gereken diğer önemli konular ise oyun içi satın almalar ve oyunlardaki sohbet özelliğidir. Oyunların içerisinde robux adı verilen para birimi bulunmakta ve robux ile çeşitli oyun içi materyaller satın alınabilmektedir. Robux ise gerçek para ile oyun içi satın alma yoluyla alınabilmektedir. Bu durum, çocukların oyunda ilerlemek adına bilinçsizce para harcamamalarına sebep olabilmekte ve ebeveynleri zor duruma düşürebilmektedir. Ayrıca, oyunların oyun içi sohbet özelliği bulundurması sebebiyle diğer oyunculardan gelebilecek müstehcen ve uygunsuz içerikli konuşmalara maruz kalınabilmektedir. Bu tarz içeriklere maruz kalınmaması için oyun içi sohbet özelliği kapatılabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyunlar hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunlar konusunda dikkat etmeleri gerekmektedir. Diğer taraftan çocuğun oyun içerisinde karşısına çıkan oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin çocukları için uygun gördükleri, çocuklara fayda sağlayacak eğitici, öğretici oyunlara yönlendirmeleri çocukların eğlenerek öğrenmelerine de fırsat sağlayacaktır. Ayrıca, ebeveynlerin çocuklarına oyun oynarken eşlik etmeleri oyundan gelebilecek riskleri de azaltacaktır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Pac-Man, Toru Iwatani tarafından pizza yerken icat edildi.
Toast Alert...