android ios

MINECRAFT İNCELEMESİ

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI | 11 June 2018, Monday 16:22 | 224,021 görüntüleme

Minecraft

Tasarımcılar Geliştiriciler Yayıncılar
Markus Alexej "Notch" Persson Mojang Mojang
Jens "Jeb" Bergensten Markus Alexej Persson Microsoft Studios
Microsoft Studios Sony Interactive Entertainment
4J Studios NetEase
Other Ocean Interactive

Minecraft Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretli
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi Piyasaya sürülme tarihi: 17 Mayıs 2009
Türü/Türleri Serbest dünya, Hayatta kalma
Konusu/Amacı Oyun, hayatta kalma ve beceri sergileme üzere kurulmuştur.
ESRB derecesi 10+
PEGI derecesi 7-12 yaş
Oyuncu Sayısı Aylık yaklaşık 75 milyon kişi oyunu oynamaktadır.

Minecraft Oyununun Oynanabileceği Platformlar

Windows Linux OS X Android
Windows Phone Xbox 360 Xbox One PlayStation 3
PlayStation 4 PlayStation Vita Wii U Apple TV
Raspberry Pi Evrensel Windows Platformu Nintendo Switch Amazon Fire TVOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek Linkler
Minecraft Oyunu Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Minecraft ismi, “mine” ve “craft” yani “maden” ve “işlemek” kelimelerinden türetilmiştir. Oyunda çeşitli malzemeleri bir araya getirerek onlardan yeni malzemeler üretilebilmektedir. Yani maddeleri işleyebilmekteyiz. Örneğin ağacı keserek elde edilen odunlar ve kazılarak elde edilen madenler farklı oranlarda birleştirilerek kılıç, masa, yatak gibi nesneler elde edilebilmektedir. Bu da oyundaki “craft” kelimesinin nereden geldiğini göstermektedir. Kısaca Minecraft, sanal LEGO olarak düşünülen, küplerle, çeşitli madde ve materyallerle tasarımların yapılabildiği, sonsuz yapı taşı ve tuvale sahip, farklı modlardan oluşan 3 boyutlu bir oyundur.

Oyun açık dünya oyunu olduğundan özgürce dünyadaki her yere gidilebilmektedir.

Oyunda gördüğümüz çoğu nesne kırılabilmekte ve istenilen şekilde farklı yerlere yerleştirilebilmektedir.

Minecraft temel olarak iki farklı mod üzerine kurulmuştur. Birincisi hayatta kalma üzerine, ikincisi de LEGO oyunu oynamak gibi, özgürce dilediğini inşa etme üzerine tasarlanmıştır.

Minecraft Tam Sürümde beş adet oyun tipi bulunmaktadır;
1) Hayatta Kalma (Survival): Bu modda hayatta kalmak için yaratıklarla savaşılmakta olup, can ve açlık barları yer almaktadır. Oyunda gece ortaya çıkan yaratıklardan korunmak için bir sığınak oluşturmamız gerekmektedir. Hayatta Kalma modunda bloklar sınırlı sayılabilir, ancak dünya sonsuz (aslında 64000x64000) olduğu için hiçbir blok sınırlı sayıda değildir.
2) Zorlayıcı (Hardcore): Hayatta Kalma modundaki oynayış biçimi geçerli olup, bu modda herhangi bir şekilde ölündüğü takdirde inşa edilen dünya yok olmakta ve toplanan tüm eşyalar silindiğinden oyuna sıfırdan başlamak gerekmektedir. Güncellemelerle birlikte, dünyayı silmek yerine sonsuza kadar izleyici modda inceleme de yapılabilmektedir. Ayrıca oyun zorluğu “Zor” oyun seviyesinde sabit olduğundan, oyun zorluğunu değiştirme işlemi yapılamamaktadır.
3) Yaratıcı (Creative): Oyundaki her tür malzeme kullanılarak “Hayatta Kalma” modunda olduğu gibi tasarımlar oluşturulabilmektedir. Yaratıcı modda uçulabilmekte ve her tür blok tek hamleyle kırılabilmektedir.
4) Macera (Adventure): Bu modda bloklar yalnızca doğru aletlerle kazılabilmektedir. Bazı sürümlerde kazma işlemi yapılamamaktadır. İnternette birçok Macera Haritası bulunmaktadır. Macera modunda Hayatta Kalma Modunda olduğu gibi can ve açlık barları vardır. Bir oyuna doğrudan Macera modunda başlanamamakta olup, komutlar ile bu moda geçilebilmektedir.
5 )Seyirci (Spectator): Oyuncunun dünya ile etkileşimde bulunamadığı, diğer oyuncuların gözünden ve uçarak olayları izleyebildiği moddur.

Sunucular: Sunucular vasıtasıyla Minecraft çok oyunculu bir şekilde oynanabilmektedir.

Açlık Sistemi: But simgesi ile gösterilen açlık barı tamamen boşaldığında hasar alınmaya başlanmaktadır. Ancak oyun “Zor” seviyede değilse karakter yaşamaya devam etmektedir. “Kolay” seviyede ise açlık barı 1/10 seviyesinin altına düşmemektedir. Bu bar yemek yiyerek doldurulabilmektedir. Farklı yiyecekler açlık barını farklı oranlarda doldurmaktadır.


Minecraft Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları çocuğa kılavuzluk yapmaları açısından önem taşımaktadır. Minecraft oyununu inceleyecek olursak Minecraft, yaratıcı düşünmeyi artırmayı sağlayan hayatta kalma ve inşa etme üzerine kurulu üç boyutlu dijital bir yapboz oyunudur.

Oyunda kullanıcılar diğer kullanıcılarla aktif iletişim kurabilmektedir. Oyunun kullanıcı kitlesinden yola çıkarsak, küçük yaş grubunun oldukça tercih ettiği bir oyun olmasından kaynaklı olarak bir takım risklere de açık durumda olabilmektedir. Oyunda temelde 2 ayrı seçenek vardır. Bunlardan ilki açlıkla ve oyundaki yaratıklarla mücadele ederek hayatta kalmaya çalışma, ikincisi ise uçsuz bucaksız bir haritada özgürce birçok envanteri kullanma olanağı içerisinde tasarımlar yapmaktır. Oyunun içinden bir takım bilgiler vermek gerekirse oyunda çeşitli “Moblar” bulunmaktadır. Moblar oyuncular dışında oyunda hareket edebilen canlılardır ve hepsine farklı görevler verilmiştir.

Bu moblara birkaç örnek verecek olursak;
Tavuk: Tavuklardan tüy elde edilebilmekte, etini pişirip oyuncu kendini doyurabilmektedir.
Koyun: Koyunların etleri pişirilip yenebilmektedir. Koyundan düşen yünlerden yatak veya dekorasyon aracı yapılabilmektedir.
Domuz: Domuzun etinden faydalanılabileceği gibi binek olarak ta kullanılabilmektedir.
Köylü: Ticaret sistemini bulmuş olan köylülerden değerli eşyalar takas edilebilir veya köyleri ziyaret edilerek yetiştirdikleri tohumlardan alınarak tarla yapılabilmektedir.

Oyunda kılıç, kazma, olta gibi araç gereçler bulunmakta ve bunlar oyun içindeki amacına uygun olarak kullanılabilmektedir. Örneğin olta, balık tutmak için kullanılmakta havuç oltası ise domuzları sürmek için kullanılmaktadır. Yine makas koyunları kırkmak ve yaprak, çimen vb. blokları elde etmek için kullanılmaktadır.


Minecraft Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun temelde hayatta kalma ve inşa etme üzerinde kurulu olduğu belirtilmişti. Oyunun hayatta kalma modunda gece ortaya çıkan yaratıklar çocuğu korkutabilir ve psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilir. Yine bu modda hayatta kalmak için yaratıkları öldürmek gerekmektedir. Dolayısıyla oyun içerisinde bariz bir şiddet ögesi barındırmaktadır. Oyunun büyük çoğunlukla hitap ettiği kitlenin çocuklar olduğu düşünüldüğünde bu tarz ögeler çocukları bir takım risklere açık duruma getirebilmektedir. Oyunun inşa etme moduna bakıldığında bunun çocuklar için olumlu özellikleri olduğu söylenebilir. Çocuk kendi hayal dünyasına göre özgürce üretebildiği sanal dünyada yaratıcılığını üst seviyeye çıkarabilmektedir. Aynı zamanda çocuk bu şekilde görsel-dikkat becerilerini de geliştirebilmektedir.

Minecraft çevrimiçi bir oyun olması nedeniyle kullanıcılara aktif iletişim olanağı sağlamaktadır. Oyun içindeki iletişim olanağı çocuklara karşı tehlike arz etmektedir. Bu iletişim kanalında çocuklar tanımadığı, yaşça kendinden büyük insanlarla iletişime geçebilir, tanımadığı insanlardan gelebilecek olan olumsuz içeriklere maruz kalabilir ve kendilerini savunmasız hissedebilirler. Çocukların karşısına çıkabilecek olumsuz içeriklere karşı ebeveynleri tarafından korunmaları gerekmektedir. Oyunların ebeveyn eşliğinde kontrollü bir şekilde oynanması çocukları olası risklere karşı koruyacaktır. Diğer bir seçenek ise oyunun çevrimiçi değil çevrimdışı olarak oynanmasının sağlanmasıdır. Böylelikle çocuğun herhangi bir zarara uğramasına karşı önlem alınmış olacaktır.

Sonuç olarak ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları ve çocuklar için risk taşıyan oyunları tercih etmemeleri gerekmektedir. Buna ek olarak çocuğa süre kısıtlaması getirerek oyun esnasında eşlik edilmesi gerekmektedir. Bu sayede oyundan gelebilecek olan zararı mimimize, faydayı ise maximize etmiş olabileceklerdir.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Super Mario Bros. Oyununda Mario blokları eliyle kırar, kafasıyla değil.
Toast Alert...