android ios

HELLO NEIGHBOR OYUN İNCELEMESİ

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN | 4 October 2019, Friday 17:46 | 120,806 görüntüleme

Hello Neighbor Oyunu İncelemesi

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• tinyBuild • Dynamic Pixels • tinyBuild


Hello Neighbor Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretli
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi 8 Aralık 2017
Türü/Türleri Macera Oyunları
Konusu/Amacı  Oyundaki farklı gizemli konuları çözmek
PEGI derecesi +10


Hello Neighbor Oyunu Platformları

Android iOS Pc Xbox OneOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerHello Neighbor Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Hello Neighbor oyunu gizem türünde ücretli bir oyundur. Mobil ve bilgisayar oyunu olarak oynanabilmektedir. Oyunun başlangıcında gösterilen sahnede, sokakta top oynayan çocuğun bahçeye topu kaçmaktadır. Topunu almak isterken çığlık sesleri duymakta ve komşusunun olduğunu anladığımız eve pencereden gizlice bakmaktadır. Pencereden baktığında komşusunun gizemli bir şey yaptığını görmüştür. Oyun Oyuncuya bu gizemi çözme görevi vermektedir. Oyunda çeşitli nesneleri bularak görevler tamamlanmakta ve bir sonraki bölüme ancak bu şekilde geçilebilmektedir. Gizemler çözülürken komşuya yakalanmamak gerekmektedir. Gizemli komşuya yakalanıldığı takdirde oyun baştan başlamaktadır. Hello Neighbor oyunu yapay zekâ ile desteklendiği için komşu karakteri oyuncunun yapacağı bazı hareketleri önceden tahmin edebilmektedir. Bu sebeple oyun içerisinde farklı stratejiler geliştirilmesi gerekmektedir. Oyun içerisinde farklı odalara ve depolara girilmesi gerekmektedir. Bu oda ve depolara girmek için ise anahtarlara, çeşitli eşyalara ihtiyaç vardır. Bu eşyaları bulmak için oyuncu nesneleri hareket ettirmesi gerekmektedir. Oyun, oyuncuya bu eşyaları hareket ettirebilme yeteneği de vermektedir. Örneğin bir eşya alınıp uzak ve istediği bir noktaya fırlatabilme imkânı vermektedir. Oyunun bazı bölümlerinde bu fırlatma yeteneği de kullanılarak geçilebilmektedir.

Hello Neighbor Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.
Hello Neighbor oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, ücretli olarak satın alınarak oynanabilen bir oyundur. Oyunda amaç, kahramanın komşusunun bodrumunda gizli bir şeyler sakladığını anlayıp bu sırrın çözülmeye çalışılmasıdır. Oyunu oynayan oyuncular, komşunun evine gizlice girip gizli odaların kilidini açmak ve nesneleri bulmak için bulmacalar çözmeye çalışmaktadır. Komşu oyuncuyu her bulduğunda bir sonraki eve sızma girişimini daha da zorlaştırmak için daha fazla tuzak kurmaktadır.
Oyunda süre kısıtlaması bulunmamakla birlikte komşuya yakalanılması durumunda oyun tekrar başa dönmektedir. Bunların yanı sıra oyunda oyun içi satın alma ve reklam gösterimi yer almamaktadır.

Hello Neighbor Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 10 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.
Oyun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonunu sağlama ve refleks geliştirme, gibi olumlu yönleri bulunmaktadır. Hello Neighbor oyunu içerisinde, korku öğeleri bulunmaktadır. Oyun içerisinde komşu karakteri, oyuncunun yönettiği karaktere yaklaştığı zaman farklı sesler çıkmakta ve görüntü kararmaya başlamaktadır. Karikatürize edilmiş şekilde sunulan komşunun oyuncuyu yakalama sahnesi ve yaklaştığında çıkan sesler oyuncuyu zaman zaman heyecanlandırabilmektedir.
 Ebeveynler oyun hakkında çocukları ile sohbet edebilir, oyunun konusu itibariyle merak kavramının yanında getirebileceği olumlu ya da olumsuz durumlar üzerine çocukları ile konuşabilirler. Çocukların, neden başkasının özel alanına saygı duyulması gerektiğini ve kişinin özel alanına girildiğinde neden savunmaya geçtiğini kavramaları oyun üzerinden yanlış mesajlar almalarının önüne geçecek ve çocukların oyun ve gerçek yaşam arasındaki farkları kavramalarına yardımcı olacaktır.
Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri hem oyunda karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Pac-Man, Toru Iwatani tarafından pizza yerken icat edildi.
Toast Alert...