android ios

GARDENSCAPES OYUN İNCELEMESİ

Yazar(lar): Psikolog Gülşah AKSAKALLI - Yasin YOĞUN | 29 August 2019, Thursday 17:18 | 26,846 görüntüleme

Gardenscapes Oyunu İncelemesi

Yapımcı Geliştirici Yayıncı
• Playrix • Playrix • Playrix, Plarium


Gardenscapes Oyunu Hakkında

Ücretli/ Ücretsiz Ücretsiz / Oyun İçi Satın alma
Online indirilme özelliği Var
Yayın tarihi Ocak 2010
Türü/Türleri Bulmaca
Konusu/Amacı  Çeşitli görevleri tamamlanarak eski haldeki bir konak yeniden inşa edilmeye bahçenin farklı alanları yenilenmeye çalışılmaktadır.
PEGI derecesi +3


Crash of Cars Oyunu Platformları

Android iOSOyun Konsolları Ebeveyn Denetimleri İçin Bilgi Edinilebilecek LinklerGardenscapes Oyununun Konusu ve Nasıl Oynandığı Hakkında

Gardenscapes ücretsiz olarak indirilebilen bir oyundur. Oyununda bir karakterin yardımı ile çeşitli görevler tamamlanarak eski haldeki bir konak yeniden inşa edilmeye, bahçenin farklı alanları yenilenmeye çeşitli dekorlarla süslenmeye çalışılmaktadır. Dekorlar 3 farklı türdedir. 3 farklı türdeki dekordan 1 tanesi seçilerek inşa edilmektedir. İstenildiği takdirde bu tasarımlar yeniden değiştirilebilmektedir. Oyunda oyuncunun karşısına bir tablet çıkmakta günlük olarak yapacağı işler tabletin içinde yer alan bu listede sıralanmaktadır. Listede çıkan görevler tamamlanmak için ise yıldızlara ihtiyaç bulunmaktadır. Bu yıldızlar oyun içerisinde yer alan eşleştir patlat oyunu oynanarak kazanılmaktadır. Aynı zamanda eşleştir patlat oyununda altın kazanılabilmektedir. Kazanılan bu altınlar ile çeşitli bahçe malzemeleri satın alınabilmekte, oyunda başarısız olunduğu taktirde bu kazanılan altınlar ile devam edilebilmektedir. Oyunda 5 can hakkı vardır. Eşleştirme oyununda, oyuncudan istenilen miktar da eşleşme yapılamazsa bu can hakkından her seferinde 1 tane eksilmektedir. Can hakkı tamamen bittiği takdirde belirli bir süre can haklarının dolması beklenmektedir. Oyunda bir diğer unsur ise oyununun facebook hesapları üzerinden de oynanabilmesidir. Can hakları bittiğinde facebook ta arkadaş olunan kişilerden can desteği sağlanabilmektedir.

Gardenscapes Oyunu Hakkında Ailelerin Bilmesi Gerekenler

Ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları oyunlar hakkında bilgi sahibi olmaları ve çocuklarına kılavuzluk yapmaları, oyunların barındırdığı olası riskleri azaltmak açısından önem taşımaktadır.

Gardenscapes oyununu inceleyecek olursak, oyun tek oyunculu, akıllı telefonların uygulama marketlerinden ücretsiz olarak indirilebilen bulmaca oyunudur. Oyunda amaç, büyük bir konağın bahçesini yeniden yapılandırmaya çalışmaktır. Bahçede yeni şeyler inşa etmek için paraya ve yıldızlara ihtiyaç olmaktadır. Para ve yıldız kazanabilmek için küçük oyunlar oynanmaktadır. Bu oyunlar Candy Crush benzeri eşleştirme oyunlarıdır. Bu eşleştirme oyunları başarıyla tamamlandıkça yıldız ve altın kazanılmakta ve elde edilen yıldızlar ile bahçe içinde farklı yerler yeniden düzenlenebilmektedir. Gardenscapes oyununda, oyuncunun görevleri yapmasına yardımcı olan bir uşak bulunmaktadır. Oyun içinde fazla sayıda farklı seviyeler bulunmakta ve ilerledikçe oyuncunun karşısına yeni karakterler çıkmaktadır. Oyuncular konağın çeşitli yerlerindeki restore edilen yerlerin fotoğraflarını çekebilmekte ve diğer oyuncularla paylaşabilmektedir. Oyunda süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Bunların yanı sıra oyunda oyun içi satın almalar bulunmakta, bazı bahçe eşyaları oyun içi satın alma yoluyla alınabilmektedir.

Gardenscapes Oyunu Hakkında Ailelere Tavsiyeler

Oyunun Pegi oyun derecelendirme sistemine göre 3 yaş üstü çocuklar için uygun olduğu görülmektedir. Bu konuda ebeveynlerin belirleyici konumda olmaları gerekmektedir. Ebeveynlerin oyunun içeriğini inceledikten sonra bir karar vermeleri en uygun yöntemdir.

Oyunun oynanışı itibariyle, çocuklarda el-göz koordinasyonunu geliştirme ve dikkat geliştirme gibi olumlu yönleri vardır. Oyun herhangi bir olumsuz içerik barındırmamakla birlikte oyunun bağımlılık yapabilme gibi olumsuz bir yönü bulunmaktadır. Oyun, Facebook hesabı ile eşleştirilip oynandığında, oyuncu kişi listesindeki oyunu oynayan diğer arkadaşlarının ulaştığı seviyeyi görebilmektedir. Bu durum, oyuncuyu ister istemez rakibini geçme isteğiyle oyuna daha fazla bağlayabilmektedir.

Oyunun oynanışı itibariyle daha fazla vakit geçirmeye iten özelliklere sahip olması oyuncuları oyuna daha fazla bağlayabilmekte ve oyuncuların oyunda daha fazla vakit geçirmelerine sebep olabilmektedir. Ayrıca, oyunda oyuncunun karşısına oyun içi satın almalar bulunmaktadır. Oyuncunun bahçeyi restore etmesi için küçük eşleştirme oyunlarını geçmesi gerekmekte ve bu eşleştirme oyunlarının geçilememesi durumunda oyuncunun 5 can hakkını kullanabilmektedir. Can hakları yetmediği takdirde oyundaki mevcut altınlar ile oyuna devam edebilmektedir. Altınların tükenmesi durumunda ise oyuncunun karşısına çıkan oyun içi satın almalar kullanılarak oyuna devam edebilmektedir. Gerçek para ile oyun içi altın ve bahçe mağazasından bitki yetiştiricisi kiti alınabilmektedir. Oyun içi satın alımlar özellikle dikkat edilmesi gereken bir konudur. Oyun içi satın almalar çocuklar için cazip hale gelmekte ve oyunda ilerlemek adına çocukların bilinçsiz bir şekilde oyuna para yatırmalarına sebep olabilmektedir.

Sonuç olarak, ebeveynlere büyük görev düşmektedir. Ebeveynlerin çocukların oynayacağı oyun hakkında genel olarak bilgi sahibi olmaları büyük önem taşımaktadır. Ebeveynlerin oyunu oynayan çocuğa süre kısıtlaması getirmesi, oyun sürelerini kontrol altına alması çocukların kontrolsüz ve uzun süreler boyunca oyun başında kalmalarının önüne geçecek, oyunların bağımlılık yapıcı etkisini azaltacaktır. Diğer taraftan oyun içi satın almalar konusunda ebeveynlerin dikkatli olması gerekmektedir. Ebeveynlerin oyun esnasında çocuklara eşlik etmeleri ve çocukları yönlendirmeleri oyunda karşılaşılabilecek olası riskleri azaltacaktır.

Yorumlar

  • Henüz yorum yapılmadı. Hemen düşüncelerinizi yazarak ilk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum yapın
  • Doğrulama için e-posta adresinizin gerçek ve size ait olması gerekiyor.
  • E-posta adresiniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmayacak, gizli kalacaktır.
  • Görünecek ad alanı için gerçek adınızı kullanmak zorunda değilsiniz.
  • İnternet üzerinde yapacağınız her işlem için IP adresinizin kayıt altına alındığını unutmamalısınız.
  • Yorumunuz yayınlanmadan önce editör onayından geçecektir.
lightbulb_outline Pac-Man, Toru Iwatani tarafından pizza yerken icat edildi.
Toast Alert...