DİJİTAL OYUN İNCELEMELERİ VE FAYDALARI

Tarih: 3 Haziran 2022
Yazar: Yasin Yoğun
Grafikler: Burak Özçelik
Okunma: 941

Dijital oyunlar kurgularına göre çok fazla konsantrasyon gerektiren ve genellikle kazanılması için stratejiler denenmesi gereken uygulamalardır. Hedeflere ulaşmak için oyuncu çeşitli önermeler ile denemektedir. Bu hedeflere ulaşırken kişi kendisinin oyundaki karakterin yerine koymakta ve oyundaki karakter başarısız olduğu zaman kendisini de başarısız görmektedir. Bu durum oyuncuda psikolojik etkilerde bırakabilmektedir. Başarılı olma isteği kişiyi oyun bağımlısı biri haline dahi getirebilmektedir. Böyle durumlara maruz kalmamak için oyunun oynanmadan önce analizlerinin ve incelemelerin okunması oyuncu için faydalı olacaktır.

Dijital oyunlar birçok nesil için eğlence aracı olarak görülmektedir. Çeşitli yaş ve meslek grubundaki insanlar tercihlerine ve ilgi alanları ile alakalı olarak farklı türde oyunlara yönlenmektedirler. Dijital oyunlar, çevrim içi oyunlarında aktif olarak oynanması ile beraber sohbet özelliği de ortaya çıkmış ve kişiler oyun içerisinde zorbalığa maruz kalmışlardır. Bu gibi zorbalık durumlarına oyuncunun kendisi de maruz kalabileceği gibi bakmakla yükümlü olduğu kişilerde bu duruma maruz kalabilmektedir. Özellikle ebeveyn olarak çocukların ne tür oyun oynadığı hakkında bilgi sahibi olmak önem arz etmektedir. Bu sayede oyuncu yada ebeveyn oyundaki olası risklere karşı kendisini önceden koruma altına alması mümkün olmaktadır. Dijital oyun incelemelerinin bulunduğu www.guvenlioyna.org.tr adresinden çeşitli oyunlar hakkında bilgi alınması mümkündür. Ayrıca site üzerinde dijital oyunlar üzerine bilgi alınması amacıyla blog yazıları da vardır.

Dijital oyunlar da teknoloji ilerledikçe oyun geliştiricileri de son teknolojiden faydalanarak oyun geliştirmeye başlamışlardır. Oyun geliştiriciler Gelişen teknoloji ve tecrübe sayesinde her gün birçok oyun piyasaya çıkarmaktadırlar. Elbette bu kadar fazla oyunun incelemesini o an için bulmak mümkün olmamaktadır. Öyle durumlarda Avrupa derecelendirme sistemi olan PEGI yaş derecelendirme siteminden faydalanılabilmektedir. Bu sayede oyuncular ve ebeveynler oyunun uygunluğu hakkında bilgi sahibi olabilmektedirler.

Paylaş